КУПЕКС Монбельярд 

Міжпородний гетерозис – це явище, при якому нащадки за своїми продуктивними ознаками переважають кращого з батьків. Досягти такого ефекту можливо при схрещуванні неспоріднених порід. За даними багатьох дослідників гетерозис покращує: життєздатність, плодючість, резистентність до хвороб і тривалість використання. 

ЧОМУ ТРИ ПОРОДИ?

При використанні 2-ох порід: рівень гетерозису у другому поколінні складе 50% і досягне рівня 67% в майбутніх поколіннях. 
Міжпородне схрещування з трьома породами   є 3-породною системою, яка гарантує оптимальні результати із середнім ефектом гетерозису на рівні 86%.

Запобігти інбридингу?

Великомасштабна селекція лідерів породи призвела до скорочення генеалогічної різноманітності популяцій молочної худоби. Популяція голштинської породи насичена великою кількістю бугаїв отриманих шляхом використання тісного інбридингу (коефіцієнт від 5% до 8%). Більше 10% бугаїв голштинської породи, які використовуються в даний час є інбредними.

Наслідки не контрольованого інбридингу:

• Фактична продуктивність корів не відповідає їх генетичному потенціалу;
• Більше проблем з запліднюваністю;
• Більше проблем з отелами;
• Вища смертність при народженні;
• Вищі затрати праці на утримання однієї корови в стаді та на одиницю продукції;
• Зниження рівня прижиттєвої продуктивності.

Монбельярдська порода

Порода Монбельярд виведена в гірських районах східної Франції, і була офіційно зареєстрована як порода в 1888. Жорсткий клімат гір сформували Монбельярд як дуже витривалу корову, здатну впоратися з найхолоднішими і гарячими погодними умовами, і з відмінною адаптаційною здатністю. 

Високий рівень фертильності (відтворення)

Монбельярдска порода є найбільш плодючою в світі породою. У тварин добре виражений екстер’єрний тип притаманний породам комбінованого напрямку продуктивності. Будова задньої частини тулуба, широка постава маклоків та сідничних горбів, помірний нахил тазу та високе прикріплення хвоста забезпечують легкість отелення корів до 99%. Через міцний кістяк  і добре розвинуту м'язеву систему – цим тваринам завжди притаманні відмінні заводські кондиції. Корови Монбельярд мають високий рівень енергетичного балансу. Вони повільні «стартери» (не мають максимальних надоїв у перші 1-1,5 місяці лактації), але зберігають продуктивність у другій частині їх лактації, забезпечуючи цим стабільність лактаційної кривої на високому рівні понад 7 місяців. 

Якісний склад молока

Протягом всієї історії людства молоко від корови Монбельярд використовується для виготовлення елітних французьких сирів. Молоко має ідеальне співвідношення жирів і білків – 1,19, тобто 840 г білка на 1 кг жиру. І це найкращий показник серед усіх молочних порід Франції! Тому Монбельярди тут мають особливий статус – ходять, так би мовити в «улюбленцях» серед місцевих жителів.

Міцність і резистентність породи

Тривалість експлуатації молочних красунь монбельярдської породи, у яких вік перших отелень 26-28 місяців, становить три, чотири, п’ять лактацій. Зазвичай, у Франції монбельярдів після шостої лактації вибраковують через збільшення соматичних клітин в молоці, що характерно для старих тварин. Слід відмітити, що корови Монбельярдської породи «добре старіють». Так, дані отримані від Центрального органу із контролю за якістю молока у Франції за 2010 рік, свідчать про те, що монбельярд набагато випереджає інші породи за продуктивним і репродуктивним довголіттям: +13% щодо середньої тривалості використання для всіх молочних порід країни.

Низька кількість соматичних клітинв молоці

Вим’я корів монбельярдської породи має хорошу структуру. У Франції були проведені дослідження резистентності до маститів корів голштинської і монбельярдскої порід, які показали, що число соматичних клітин в молоці  монбельярдів була на 35% нижче, ніж в голштинів, а частка випадків захворювання на мастит була нижчою серед Монбельярдів на 38,6%.


7 основних переваг для стада:
Корови, отримані за використання системи Міжпородне схрещування мають 7 основних переваг по відношенню до чистопородних тварин

1. Запліднюваність: Кількість осіменінь на одне запліднення істотно скорочується. Це означає, що вам потрібно менше сперми і послуг по осіменінню в розрахунку на отримане теля. Що важливіше  - ви будете бракувати менше корів через проблеми із заплідненням.

2. Ефективність годівлі: корови, отримані за використання системи міжпородного схрещування мають більш стабільну вагу тіла під час лактації. Їх метаболічна система є стабільною протягом всього лактаційного періоду. Голштин починає лактацію з гарних кондицій тулуба і потребує енергії, щоб перетворити жирові кондиції тулуба в молоко. До завершення лактації Голштин виснажується. Кросовані  корови виробляють молоко з  кормів, що споживають і не втрачають у вазі. 

3. Соматичні клітини: Норвезька червона і Монбельярдська породи мають відмінне щодо здоров'я вим’я, бажаної форми та структури. Норвезька червона порода дуже низький рівень захворюваності на мастит і нижчий рівень соматичних клітин в молоці порівняно з аналогами голштинської породи.  Вашому стаду помісних тварин потрібно буде менше антибіотиків, ніж при використанні чистопородних  голштинів.

4. Показники продуктивності за життя:  Тварини отримані за схемою міжпородного схрещування   мають стійку лактаційну криву і не чутливі до недоліків в умовах годівлі та утримання. Ваші корови матимуть довшу тривалість використання (утримуються на 1 лактацію довше). Це призводить до зниження потреби в кількості молодняка. 

5. Витрати на ветеринарного лікаря: Помісні корови набагато міцніші, ніж чистопородні голштиніські тварини. Додатковою перевагою їх є прояв ефекту гетерозису. Доведено, що гетерозис має позитивний вплив на більшість ознак здоров'я. Ветеринарні витрати знижуються на 30 - 40%.

6. Рівень виробництва: Від помісних тварин отримують таку ж кількість молока як і від голштинів. А з віком їх рівень продуктивності є навіть вищим. За рахунок довшої тривалості продуктивного використання рівень по життєвої продуктивності помісних тварин також є вищим майже в 2 рази.

7. Зусилля праці: Корови отримані за використання системи міжпородного схрещування - це корови з якими хочеться працювати. Вони мають високу продуктивність при збереженні відмінної якості молока, чудову відтворну здатність, міцне здоров'я, що в загальному визначає її ефективність. Вони просто не потребують стільки затрат і уваги, як чистопородні голштини.


ПИТАННЯ ТА ВІДПОВІДІ

• Питання: Які породи я можу використовувати для осіменіння  телиць?
Відповідь: На телицях ви можете використовувати норвезьку червону або монбельярд, для яких характерні показники високої легкості перебігу отелень.

• Питання: Наскільки великі розміри корів Монбельярдскої породи в порівнянні з Голштинами?
Відповідь: Монбельярдска корова за розмірами потребує стільки ж місця, як і Голштинська, однак вона буде міцніша, збитої статури, вищої ваги в порівнянні з чистопородними голштинами на піку продуктивності. 

• Питання: Який темперамент Монбельярдів?
Відповідь: Тварини при схрещуванні Монбельярдів дуже спокійні і з ними легко працювати.

• Питання: Як проходять отели при схрещуванні порід?
Відповідь:: Число корів, які потребують допомоги надзвичайно низька.Знижується кількість випадків мертвонароджуваності. Помісні  корови мають в цілому легкий отел у більшості випадків.

• Питання: Чи втрачу я у виробництві молока, якщо почну програму міжпородного схрещування?
Відповідь: Наш досвід не фіксує випадки зменшення виробництва молока, навпаки - є незначне збільшення, проте якісний склад молока, а саме вміст жиру і білку%, як правило, вище.

• Питання: Які переваги схрещування?
Відповідь: Явище гетерозису є одним з основних переваг в схрещуванні. Помісне потомство успадковує сприятливі гени від обох батьків, що покращує резистентність, якість виробленого молока, плодючість, тривалість життя і виживання теляти.

• Питання:Чи  є помісна  корова здоровіше?
Відповідь:Безумовно помісні тварини відрізняються міцним здоров’ям! Ми вважаємо, що це закономірно через дію явища гетерозису. Крім того, помісні тварини краще підтримують вагові кондиції тіла протягом всієї лактації, що перешкоджає її виснаженню на піку лактаційної діяльності.

• Питання: Я втрачу однорідність стада при 3-породному схрещуванні?
A: Ні, якщо ви будете слідувати ротації  порід згідно системи  «Прокрос». При використанні шведської червоної, монбельярда і голштинської порід ви будете мати дуже однорідне стадо.

• Питання:  Схрещування покращить  кінцівки?
Відповідь: Так, при схрещуванні в помісей більш міцні кінцівки, тварини мають оптимальну постановку ніг та розміщення суглобів, крім того збільшується міцність копитного рогу, що запобігає розвитку різного роду грибкових захворювань при використанні промислових технологій утримання худоби.

Сайт виробника: ​coopex.com​​​